Baseline(Anahat) Nedir ?

Ürün Yaşam Döngüsü’nde Baseline yani Anahat Nedir ?

Baseline, bir objenin veya obje grubunun o an ki durumunu gösteren bir resmi olarak ifade edilebilir. Örneğin bir projede belirli bir tarihte ürünün kendisinin ve alt parçalarının hangi aşamada olduğu, versiyon gibi bilgilere daha sonra da ulaşmak için baseline alınır ve böylece o an ki tablonun mecazen resmi çekilmiş olunur.

Yeni konfigürasyon yönetimi CM2 metolojisine göre klasik baseline tanımını ve kapsamını değiştirmiştir. Eski konfigürasyon yönetimi mantığında, baseline alınan tarihteki ürünün bilgilerini yansıtıyorken CM2′ de yaşayan ve güncel bir baseline vardır. Bu baseline As Planned/As Released olarak ifade edilir. As Planned/As Released baseline’da mevcut konfigürasyon ve planlanan/gerçekleşen değişiklikler gos

terilir. Kapalı çevrim değişiklik sürecinde (closed-loop change process) As Planned As Released baseline çok önemli yer tutmaktadır. Doğru yürütülen baseline yönetimi ile firmanın gereksinimleri daha iyi görüntülenebilir ve gereksinimler net, öz ve geçerli (clear, concise, valid) tutulabilir.

PLM yazılımları baseline almak için kolaylıklar sunacaktır. Günümüzde en çok kullanılan PLM yazılımlarında As Planned/As Released baseline mevcut değildir. Fakat firmalar CM2 sertifikasyonu alabilmek için bu baseline için çalışmalar başlatmışlardır.

CM2 baseline

CM2’ya göre yapılan baseline örneği