Konfigürasyon Yönetimi ve Data Yönetimi Organizasyonları ve Standartları

Şirketler, projelerinde konfigürasyon yönetimini uygularken uluslararası bir standardı temel almak zorundadırlar. Proje başlarında devletle veya özel kuruluşlarla yapılan sözleşmelerde hangi standardın kullanılacağı belirtilir.

1960-1988 yılları arasında konfigürasyon yönetiminin gereksinimlerini ve nasıl yapılacağı sadece askeri standartlarda tanımlanmıştır. Mühendislik organizasyonlarında silah, araç ve bilgi sistemleri gibi kompleks sistemlerde genellikle MIL-STD-973 kullanılır. Türkiye’de de en yaygın kullanılan standart MIL-STD-973’tür. Savunma sanayi projelerinin çoğunda da bu standart temel olarak kullanılır. EIA-649B gibi daha güncel standartlar olmasına rağmen daha basit, anlaşılır ve uygulanabilir olması sebebiyle MIL-STD-973 geçerliliğini devam ettirmektedir. Fakat MIL-STD-973’ün günümüz konfigürasyon yönetimi gereksinimleri ve süreç tanımlamaları konusunda eksik olduğunu da unutmamak gerekir. Örneğin BOM(Bill of Materials) kavramının anlatılmaması gibi.

Konfigürasyon Yönetimi StandartlarıKonfigürasyon Yönetimi Organizasyonları

tps://www.sae.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://www.sae.org/
  • TechAmerica – Included the GEIA trade association which once had responsibility for ANSI/EIA 649B, ; https://www.comptia.org/